Zázemie pre projekty

Lokalita:

Artkruh sa nachádza v malebnej a veľmi zachovalej dedinke Prenčov, ktoré leží v podhorskej oblasti na juh od hory Sitno. V dedine je množstvo zachovaných domov dokladujúcich pôvodnú miestnu architektúru. Táto lokalita je tiež známa ako domovina veľkého množstva rôznych druhov ruží, ktoré dodnes lemujú ulice Prenčova. Celkovo táto lokalita poskytuje idylický kľud a romantiku malebného vidieka. Prenčov však leží iba 15 minút autom od centra Banskej Štiavnice, ktorá patrí k najkrajším a najzachovalejším stredovekým slovenským mestám a je aj súčasťou zoznamu kulturného dedičstva UNESCO. Ako obľúbené slovenské letovisko poskytuje všetky služby, ktoré môže človek potrebovať: štýlové kaviarne, reštaurácie, množstvo kultúrneho programu ako divadlá či koncerty, remeselné trhy, múzeá a mnoho ďalšieho. Lokalita je známa aj svojími „tajchami“ umelými horskými jazerami, ktoré vznikli na podporu baníckej oblasti. Tá bola základom pre bohatstvo a rozvoj mesta a regiónu v minulosti. Dnes poskytujú príjemné schladenie v čistej horskej vode, počas horúcich letných dní. Lokalita teda poskytuje vyváženú kombináciu vidieckeho kľudu a oddychu s možnosťami moderného mesta a k tomu ako bonus nevšednú atmosféru dávnych čias.

Ubytovanie:

Kemping

Pre účastníkov, ktorí majú blízky vzťah k prírode poskytujeme kempingové možností ubytovania. Jednou z možností je ubytovanie v mobilných domoch (maringotkách) priamo na našej záhrade. Tieto majú vlastné kúrenie (drevom). V maringotkách sú prestreté postele. K dispozícii sú dve maringotky s kapacitou 2×4 osoby. Okrem toho je možné ubytovanie vo vlastnom stane vo vlastnom spacom vaku. Hostia v kempingovom ubytovaní majú k dispozícii vonkajšie toalety, umývadlo a sprchy.

Hostel

Druhou možnosťou ubytovania je miestny obecný hostel. Ten poskytuje 2 až 6 posteľové izby s celkovou kapacitou približne 20 osôb. Každá izba má vlastnú sprchu, toaletu a prestreté postele. Okrem toho je k dispozícii spoločná kuchyňa a spoločenská izba. Hostel je približne 10 minút chôdze od sídla Artkruhu.

Domáce ubytovanie

Niekedy máme príležitosť ubytovať hostí v domoch našich susedov. Väčšinou ide o priľahlé domy v okolí Artkruhu. Tu je vždy k dispozícii kuchyňa, kúpeľňa, toaleta a prestretá posteľ.

Priestor na aktivity

Projekty v Artkruhu využívajú veľkú variabilitu priestorov na aktivity. Ak to počasie a typ aktivity umožňuje, vždy preferujeme outdoorové prostredie. Na aktivity vo veľkých skupinách využívame priestor okolo ohniska v kempingovaj časti záhrady, kde vieme inštalovať whiteboardy, použiť flipcharty alebo zriadiť večerné vonkajšie kino. Aktivity v malých skupinách môžu využívať celú záhradu a jej zákutia. Príležitostne využívame aj priestory lúk v okolí dediny. V rámci Artkruhu máme k dispozícii aj remeselné dielne – keramickú a stolársku. Príležitostne využívame aj zastrešený vonkajší priestor pred Remeselným domom (obecným hostelom). Ďalšou možnosťou najmä na športové aktivity je miestne futbalové ihrisko.

Na indoorové aktivity využívame priestory miestneho komunitného centra, kde je k dispozícii seminárna miestnosť s projektorom a whiteboardom. Tiež je tu k dispozícii divadelná sála s osvetleným javiskom a kapacitou až 150 osôb, ktorú využívame najmä na umelecké aktivity ako divadlo, hudobné vystúpenia a podobne. Limitované možnosti pre indoorové aktivity poskytuje aj spoločenská miestnosť v hosteli.

Strava

Počas projektov poskytujeme výlučne vegetariánsku stravu, ktorú pripravujú naši skúsení kuchári. Strava je bohatá a vyvážená, pričom sa snažíme v maximálnej miere zabezpečovať lokálne farmárske produkty (vrátane produktov z našej permakultúrnej záhrady) a produkty organického poľnohospodárstva. Raňajky sú formou švédskych stolov, kde je k dispozícii aj mäsová sekcia, desiata je obvykle ovocie alebo sladkosť, káva a čaj. Obed pozostáva z polievky a hlavného jedla. Olovrant je opäť káva, čaj a ovocie alebo sladkosť. Na večeru býva podobne ako na obed teplá strava. Jedenkrát počas projektu organizujeme večeru „vonku“ v blízkom meste Banská Štiavnica a jedenkrát počas projektu ak je o to záujem organizujeme záhradnú grilovačku (aj s mäsom) Ak sme dopredu upozornený vieme vyhovieť požiadavkám všetkých možných dietetických obmedzení a alergií.